Online Terapi Gerçekten Yararlı mı?

Online terapi gerçekten yararlı mı? İnternet üzerinden psikolojik destek konusundaki bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Geçmişte Online Terapi

Yaklaşık 50 yıl önce insanlarla karşılıklı konuşan ve terapi uygulayan bilgisayarlar üzerinde çalışılmıştır. İnsanları anlamasa ve empati yapamasa da o zamanın bilgisayarları istenen amaca kısmen ulaşmıştı. O yıllarda bilgisayarlar terapinin uygulayıcısı olarak tasarlanmaya çalışıldı.

Günümüzde Online Terapi

Günümüzde online terapi uygulamasında bilgisayarlar psikolog konumunda değil, terapinin gerçekleştiği zemin olarak yer alıyorlar. Önceleri terapi yapan bilgisayarlar günümüzde terapinin gerçekleşmesi için iki insanın iletişimini sağlayan iletişim aracı görevini en iyi şekilde yerine getiriyor.

Online Terapi Araçları

1 Cep telefonu mesajları,

2 E-posta,

3 Mesajlaşma programları,

4 Görüntülü ve sesli görüşme programları (Skype, Facetime ve Whatsapp)

Yüz yüze terapi seanslarımıza katılan danışanlarımız çok iyi bilirler ki, bu görüşmelerde onlarla iletişim kurarken hem sözleri, hem de sözsüz iletişimleri bizler için önemlidir. Yüz ifadeleri, mimikler, görüşme sırasındaki ufak duraksamalar önemlidir. Tüm bu önemli ayrıntılar, bir terapi seansının önemli anları olduğu için bu an’lara dikkat edilmelidir. Bu nedenle de, bu önemli an’ları fark etmemizi, görmemizi sağlayan görüntülü-sesli iletişim programlarını tercih ediyoruz.

Online terapi yardımı alabilmeniz için internetiniz ve kameralı bir bilgisayarınız ve sessiz, rahat görüşme yapabileceğiniz bir oda yeterlidir.Bilgisayarınıza Skype programını kurup kayıt olduğunuzda (tüm bu işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir) online terapi için gerekli donanım sağlanmış olmaktadır.

Online Terapi Alabileceğiniz Durumlar

Kaygı ve anksiyete ile ilişkili durumlar (Sosyal anksiyete / Sosyal fobi, Panik Bozukluk, OKB, Sınav Anksiyetesi ve Performans Anksiyetesi),

Hafif ve Orta Şiddette Depresyon durumlarında online terapi alabilirsiniz. (Majör Depresyon durumunda ise online terapi almanızı önermiyorum ve bu durumdaki danışanlarımı online terapiye almıyorum. Majör depresyondaki danışanlarımızın acilen tıbbi yardım almaları hayati öneme sahiptir.

İlişkisel Problemler (İş ortamındaki ilişkiler, anne baba kardeş ve akrabalarla ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri),

Çift ve Evlilik Problemleri,

Cinsel Problemler (Vajinismus, sertleşme bozukluğu, erken boşalma, geç boşalma, cinsel isteksizlik ve evlilikte cinsellik yoksunluğuna bağlı durumlar).

Online terapi hakkında hatırlatmakta fayda gördüğüm birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Online yardım, yüzyüze psikoterapi gibi yararlı ve işlevsel bir yöntemdir ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Online yardım alırken size uygun bir gün ve saate randevu almanız, randevunuza zamanında katılmanız ve saatlere dikkat etmeniz almakta olduğunuz online yardımın faydası açısından çok önemlidir. Alanda görev yapan çoğu psikolog bu konuya titizlikle dikkat etmekte, online randevularına zamanında katılmaktadırlar. Bazı istisnai durumlar olduğu da danışanlarımız tarafından bildirilmektedir. Nadiren görülse de, zaman kuralına uymayan psikologlar son derece açık uçlu randevular oluşturup, terapi açısından önemli olan bir kuralı kendileri ihlal etmektedirler. Bu tür kural ihlalleri sizin fayda görmenizi zorlaştırır. Kural ihlalleri, psikoloğunuzla ilişkinizi de olumsuz olarak etkileyecektir. Bu tür durumlar bir iki kez olduğunda sıkıntı yaratmayabilir ancak sürekli hale geldiğinde konuyu terapistinizle konuşmanız en iyisidir. Eğer konuşmak da fayda etmiyorsa “Yanlış kişiyi seçmişim” diyerek, terapinin kurallarına özen gösteren yeni bir terapistle çalışmaya başlamanızı öneririm.

Online terapi üzerine yapılmış olan ve yararlı olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

Online terapi yararlı olmasının yanında yüzyüze terapi ile karşılaştırıldığında daha avantajlı olmasını sağlayan bir dizi özelliğe de sahiptir. Bu özellikleri ya da avantajları kısaca ve özet olarak şu şekilde aktarabilirim:

online terapi - online terapi ücretleri - online psikoterapi - internetten terapi

Online Terapinin 6 Avantajı

1 Uzaklık ve mesafe sorunu ortadan kalkar

Deneyimli bir psikoloğa ulaşmak için uzun yollar ve mesafeler gitmek zorunda değilsiniz. Yüzyüze terapide psikoloğunuzun bulunduğu merkeze gitmek için belli bir yolu gitmelisiniz. Online terapinin avantajlarından biri, yol gitmek için ayrılan zamanın size kalmasıdır. Kendi evinizin ya da iş yerinizin konforunda psikolog desteği almak önemli bir avantajdır.

Yurt dışında yaşayan Türkler bulundukları ülkelerin sınırlarında bazen Türkçe konuşan bir psikolog bulamadıklarında, bazense Türkçe konuşan bir psikolog bulmalarına karşın ondan ihtiyaç duydukları yardımı alamadıklarında… Bu durumlarda online terapinin önemli bir avantajı devreye giriyor. Hangi ülkede olduğu fark etmeksizin bana he ülkeden Türkler ulaşabiliyor ve yardım alıyorlar. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Norveç bugüne dek online terapi desteği verdiğim vatandaşlarımızın yaşadığı ülkelerin başında gelmektedir.

2 İnternetten Görüşmenin Rahatlığı

Çalışmalarımın bir bölümü yüzyüze terapilerden, bir bölümü ise online terapiden oluşuyor. Bu çalışmalar sırasında bazı danışanlarımızın gerginliklerini fark ediyorum. Bazıları “Hocam acaba bir sonraki görüşmemizi online yapabilir miyiz?” diyorlar. Bu durumda önemli olan onlara yardımcı olmak olduğu için kabul ediyorum. Yüzyüze seansta zorlanan insanlarımızın online terapi seansında daha rahat olduklarını görüyorum. İnsanın ihtiyacı halinde terapi yöntemi ve ortamı da esnek olmalı. Bu açıdan bakıldığında insanların daha rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olması, online psikolog desteğinin avantajları arasında sayılmalıdır.

3 Yoğun Kaygı ve Anksiyete Dışarı Çıkmanızı Engellediğinde

Anksiyete ve kaygı bazen çok şiddetlidir. Alınan tüm yardımlara ve tedavilere rağmen şiddetinin düşmesi için zaman gerektirir. Bu gibi durumlarda insanlar evlerinden çıkmakta çok zorlanırlar. Şişli ‘de görev yaptığım merkezin çok yakınında oturan ve şiddetli panik atakları geçiren bir danışanım yakın olmasına rağmen merkezime gelemiyordu. Bir süre online terapi seanslarıyla devam ettikten sonra kendini toparlayıp daha güçlü hissettiğinde yüzyüze seansa devam edebildi. Bu gibi kriz durumlarında online terapinin güvenli bölgeden çıkmadan psikolojik destek almayı sağlaması yönü önemli bir avantaj olarak öne çıkmaktadır.

4 İşler Yoğunlaşıp Elinizi Kolunuzu Bağladığında

İş yaşamının hızlı bir tempoyla akıp gittiği, sizin de bu iş yoğunluğu içerisinde kendinize yüzyüze terapi için bir zaman ayırmanızın neredeyse imkansız olduğu dönemler yaşanır. İnsan bir destek alması gerektiğini bilir, ihtiyaç duyar ama ne ayıracak zamanı, ne de gidecek enerjisi vardır. Bu tür durumlarda da online terapi her an ulaşılabilirliği ve kolayca randevu oluşturma özellikleriyle önemli bir avantaja sahiptir.

5 Online Terapistinizi Seçin

Online terapi hizmeti veren terapistler kendi yetiştikleri okulun ve modelin yöntemleri ile danışanlarına yardımcı olurlar. Bu durumda, birbirinden farklı ancak her biri yardımı amaçlayan farklı uzmanlarla karşılaşırız. Amacımız ihtiyaç duyduğumuz yardımı almak olduğundan, danışanlarıma önerim “Neye ihtiyaç duyuyorum?” sorusuna kendi içlerinde bir cevap aramaları. “Neye ihtiyacım var bilmiyorum, aslında psikologların bana yardımcı olacağına da inanmıyorum” diyerek yardım istemenizin size bir yararı olmaz. Ben bu sözü söyleyen kişileri terapiye almıyorum. Önce kendi ihtiyacının ne olduğu konusunda düşünceleri netleşmeli. Ancak bundan sonra biz o insana yardımcı olabiliyoruz. Tarz, yöntem ve terapi modeli olarak size uygun gelen, ya da yakın gelen bir terapistle çalışmanız en iyisidir. Bu kişiye ulaşana kadar araştırma yapmanızı, birkaç terapistle görüşme yapmanızı ve sonrasında hangisi ile devam edeceğinize karar vermenizi öneriyorum. Bu şekilde doğru bir karar almanız kolaylaşır.

6 Online Terapide Ücret Avantajı

Online çalışmalarda ücret merkezlerde yapılan seanslara göre daha hesaplıdır. Yüz yüze terapilerin yarısı kadar düşen ücretlerle intenet üzerinden yardım alabilmeniz mümkündür.

Online terapi özellikle deneyimli bir psikoloğa erişimin zor olduğu yerlerden yardım alabilme avantajına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir